obal alba

Northern Roots Live In Náměšť

Tim Eriksen

Indies Scope / 2009
Žánry: acoustic, world music, live, jazz, ethno, folk
MAM451
CD 254 Kč
MP3bitrate 256-320 kbps 99 Kč

O ALBU

Když uslyšíte zpívat Tima Eriksena, těžko budete hledat přirovnání. Jeho uhrančivý hlas se rozléhá, uchvacuje, podmaňuje a unáší Vás krajinou snů a nekonečných dálek.

Jedním z vrcholů loňského ročníku Folkových prázdnin se bezesporu staly koncerty amerického písničkáře a inovátora zapomenutého a capella sborového zpěvu Sacred Harp Tima Eriksena, co má hlas „desperátský jako The Clash a se smrtí laškuje po vzoru Nicka Cavea“. Sacred Harp představuje nejkrystaličtější formu americké vokální tradice. Hudbu starší než gospel, blues a jazz, na kterou se málem úplně zapomnělo, nebýt filmu Návrat do Cold Mountain, kam ji z úcty a s ohledem na děj vložil Tim Eriksen. Slavný anglický folkař Martin Carthy o Timovi prohlásil:“Jeho heslo je vášeň. Nikdy nepouští ze zřetele skutečnost, že ta hudba znamená cítit se báječně“.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou neobyčejným hudebním festivalem. Trvají 8 dní a každý večerní hudební program festivalu má své téma, svou dramaturgii, která je žánrově neohraničena - etnická a lidová hudba, jazz, rock, folk, vážná hudba. Festival je také neobvyklý množstvím účinkujících ze zahraničí. Indies Scope s festivalem spolupracuje již řadu let, například v loňském roce vyšlo ve společné produkci album Zuzany Novak - Home Brewed Mbira.


Pro lepší uchopení toho kdo je Tim Eriksen a jeho hudba, výborně poslouží recenze L.A. Times: Hudba Northern Roots prýští z úrodné země drsného, mladého národa a vyživuje listy a větve stylu Americana. Chlemtá ranní rosu z květů venkovského hřbitova, aby ji vydávila zpět v podobě vášnivého půlnočního kázání potulného kazatele. Vrhá se překotně vpřed se syrovou intenzitou zpívání podle tvarových not a bezprostředností mordýřských balad. Je to gotika Nové Anglie, sebezpytující přesnost Emily Dickinson a krvavá kaše Henryho Davida Thoreau. Nesmírně nadaný Tim Eriksen. je „nejlepší zpěvák tradičních balad Northern Roots své generace“.


Záznam koncertu v rámci festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou dne 24. července 2008.

Produkce: Dušan Svíba

Zvuk: František Petřík
Střih a mastering: Bronislav Šmid


SLOVNÍČEK:

Sacred Harp je čtyřhlasý křesťanský chorál. Název „Sacred Harp“ (Posvátná harfa) odkazuje k lidskému hlasu a zároveň ke stejnojmennému zpěvníku vydanému v Hamiltonu, Georgii, roku 1844. Kdysi nejrozšířenější americká náboženská hudba, která upadla po válce Severu proti Jihu do zapomnění. Nic není podivnějšího, než Sacred Harp. Její hlavní témata – poutník, smrt, hrob a Kristova krev – jsou drsná; její hudební styl – strohé kvarty a mysticky znějící otevřené kvinty – zastaral a byl překonán již více než před sto lety. Její notace, kde trojúhelníky, kolečka a čtverečky určují výšku tónu, vypadá jako klínové písmo. Nicméně vyzařuje sílu a integritu. Pět lidí už zní jako sbor, tucet jako stovka zpěváků. Je to jedna z nejdemokratičtějších sborových forem: žádné publikum, žádný stálý sbormistr, jen lidé oslavující Boha a obdarovávající sebe navzájem.
TIME

Shape notes (tvarové noty) jsou hudební značky navržené tak, aby umožnily sborový zpěv i laikům, kteří neznají klasický notový zápis. Použití tvarových not různých druhů se praktikuje již více než dvě století v širokém spektru duchovní hudby, především na Jihu Spojených států.
Wikipedia
     
Northern Roots (Severní kořeny) je v podstatě neznámá, téměř utajená hudba Nové Anglie. Když Američané mluví o kořenech své hudby, mají na mysli staré písně amerického Jihu, ať už blues či bělošské. Kdežto stará hudba Severu, zvláště Nové Anglie, byla dosud zastřena tajemstvím, i když odtud pochází řada krásných písní. Používám ten název proto, abych na ten rozdíl upozornil.
Tim EriksenSKLADBY

ukázka název stáhnout cena zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Acoustic | World music | Live | Jazz | Ethno | Folk

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Tara Fuki

Auris
Dostupné varianty
CD 349 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak

Home Brewed Mbira
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
RECENZE
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno