obal alba

Afriki

Koité Habib

P&J Music / 2007
Žánry: ethno, folk, world music
CMBCD05
CD 341 Kč

O ALBU

recenze Jiří Moravčík:

Habib Koité: přimknutý k minulosti, myslící na budoucnost. Novátorský malijský písničkář s medovým hlasem nepodlézavě propojující západoafrickou griotskou tradici se západním rockem. Představuje hudebníka pro „generaci posluchačů stávající se svědkem zhroucení kulturních bariér“. Jako jeden z mála zmírnil předpověď senegalského zpěváka Youssou N´Doura, že zpopularizovat africkou hudbu nebude pro její odlišný výrazový slovník snadné. Na nekonečném, mnohaletém  turné získal obdiv Evropy, roztančil pražskou Akropoli a přinutil Američany změnit názor na původ blues. Magazín Rolling Stones ho pak označil za superhvězdu a Bonnie Raitt mu po společném vystoupení, ještě předtím, než s ním chtěla mít dítě, vysekla kompliment:“Vypila bych váš pot“.

O Koitém je známo, že s alby šetří, ať už pro svůj perfekcionalismus, kdy hodně času stráví u skládání a bádáním ve studiu nad detaily nebo skrze koncertní zaneprázdnění - během roku se do Mali vrací pouze na dva tři měsíce. Takže od předešlého, velmi úspěšného alba Baro uplynulo celých šest let. Stále má po boku věrnou kapelu Bamada a upřednostňuje víceméně akutický zvuk s vévodícím balafonem Keletiqui Diabateho. Flexibilně zužitkovává celou řadu malijských stylů, které koloruje rockem, funky, reggae a latinou. „Pracuji s malijskou tradicí, zároveň ale toužím po její moderní podobě. Chci otevřít okno mladé generaci, umožnit jí seznámit se s vlastními hudebními kořeny. Afriku až příliš drancuje Západní popmusic“.

Pan-malijský hudební statut Koitého přístupu souvisí i s přeměnou tradičního vesnického griota v průvodce moderní dobou, zdroje radostí i strastí. „Nemusíme zatratit svou minulost, abychom se uplatnili v průmyslové éře, stavějící život v Africe do zcela nového světla“, trpělivě vysvětluje Koité. Víc než kdy předtím klade v textech důraz na malijské problémy; odmítá je zobecňovat a přispívat tak ke stereotypnímu pohledu na černý kontinent – nekonečné války, hladomor, zkorumpovaní politici, závislost na Západu. Albem Afriki proto zní výzvy: „Život může být těžký úplně všude a vy mladí, kteří ho riskujete při snaze dostat se do USA nebo do Evropy, bystě si měli uvědomit, že ten samý risk se doma v Mali jednou obrátí v úspěch. Zůstaňte doma. Hodně jsem přemýšlel o tom, jestli chudé země automaticky znamenají těžký život. A jsem si jistý, že to není pravda“.

Západoafričtí zpěváci zkrátka nepřestávají být grioty; své znalosti nabyté v cizině používají při písnově komunikaci s lidmi, kteří jim věří a zatímco my si je v hlavách přebíráme pouze po hudební stránce – kdo by rozuměl i šesti jazykům v nichž Koité zpívá – Malijci je považují za zprávy při nichž se dá tančit.

Jejich srdce tvoří fantastická Koiteho kytarová hra vzešlá ze strun loutny kamalengoni a kory; skrze jednostrunné housle njarka vloni v lednu zesnulého Hassey Sarrého (Ali Farka Toure, Afel Bocoum) má také občas hodně blízko k blues z Niafunke. Ozvěny hudby ze Segou přinášejí dvě ngoni Andra a Barou Kouyate – bratrů Bassekou Kouyateho, revolucionáře této prastaré griotské loutny. Starobylý, syrový ráz Nta Dima přinášejí zpěváci a hráči na antilopí roh Troupe de Benkadi de Koutiala z Bamaka. Vzletně melodická píseň Massaké zvonící balafonem soustřeďuje většinu sborových vokalistů alba, s dominujícími ženskými ječáky, mezi nimiž se zaskví také slavná Dobet Gnahore. Titulní skladbu Afriki pro změnu dobarvují dechaři vedení Pee Wee Ellisem a jinou – N´Teri – smyčcové trio. Bez výraznějších ústupků Koitého malijského koloritu.

Pamětihodné, malijsky svobodomyslné album.

Jiří Moravčík

http://www.world-music.cz/content.php?akce=view_review&idrev=652

TRacklist:

1. Namania
2. N'tesse
3. Africa
4. Fimani
5. N'ba
6. Mali Ba
7. Barra
8. N'Teri
9. Nta Dima
10. Massakè
11. Titati


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Ethno | Folk | World music

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Tara Fuki

Auris
Dostupné varianty
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak

Home Brewed Mbira
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno