obal alba

Longitude

Frames a Glen Hansard

ANTI / 2015
Žánry: rock
ANTI7433
CD 299 Kč

O ALBU

Irská kapela Frame v čele s Glenem Hansardem s letos (2015) slaví své 25. výročí, a proto přináší svým fanouškům zbrusu novou kompilaci starých hitů, na které najdete i novinkovou skladbu None But I a dvě nově nahrané písně Revelate a Fitzcarraldo!!!
Písně na Longitude (2015)

01. God Bless Mom
02. Seven Day Mile
03. Happy
04. Revelate
05. Fitzcarraldo
06. Star Star **
07. In The Deep Shade
08. Lay Me Down
09. The Cost
10. People Get Ready
11. Ship Caught In The Bay
12. None But I


Sestava:
Glen Hansard - zpěv, kytara
Joe Doyle - baskytara
Rob Bochnik - kytara
Colm Mac Con Iomaire - housle
Graham Hopkins - bicí

Glen Hansard a Frames slaví čtvrtstoletí „směskou pro kamarády“ | Kultura | Lidovky.cz

Oslavy čtvrtstoletí existence se staly nejen záminkou k pódiovým setkáním. The Frames zavítali i do nahrávacího studia, byť nahráli jenom několik písní a pouze jednu zcela novou. Zbytek alba doplnili staršími skladbami. Deska příhodně nazvaná Longitude (termín označuje především zeměpisnou délku, ale používá se i ve významu délky trvání nebo vzdálenosti) přesto není pouhým výběrem největších hitů. „Původně jsme chtěli označit naše výročí nějakým albem typu „best of“ a dali jsme dohromady nejpopulárnější kusy, ale působilo to násilně a nepatřičně. Po sáhodlouhých debatách jsme se rozhodli sestavit raději kolekci skladeb, na které jsme jako muzikanti nejvíce hrdí, bez ohledu na to, jak moc bude či nebude výsledek reprezentativní. Nejde o souhrn naší kariéry, spíše o směsku, kterou bychom vypálili kamarádům. Řada písní je na desce také v poněkud jiných verzích než na původních nahrávkách,“ vysvětluje Glen Hansard v tiskové zprávě.

Podobenství o kapele?

Smysluplnost kompilace Longitude potvrzuje už jenom nová, mimořádně silná verze písně Revelate, natočené poprvé v roce 1995. Oproti originální nahrávce zní hutněji, sevřeněji, souhra mezi muzikanty doslova jiskří. Nadchne přesto, že nové podoby oblíbených a dávno zažitých písní máme tendenci vnímat s despektem. Totéž platí pro omlazenou, zvukově průzračnou úpravu skladby Fitzcarraldo s brilantní komunikací kytar a houslí i procítěným Hansardovým zpěvem. Příběh o síle vůle, o „muži, který přetáhl parník přes pralesy a vrcholky hor“, tu působí snad sugestivněji než kdy dříve. 

Bráno obecně, Hansard je v rámci kapely živelnější, dravější. Tahle spoluhráči „vyhecovaná“ poloha mu mimořádně sluší. Písničkářova přesvědčivost třeba jen za doprovodu akustické kytary je sice pověstná, ale o synergickém efektu spolupráce s The Frames také není pochyb. Pro tuto příležitost napsaná balada None But I (Nikdo jiný než já), jejíž text se v pointě překlopí od sebeobrany různých postav (vojáka, světce nebo třeba personifikovaného přílivu) ve stylu „já nic, já muzikant“ k sebeobvinění „můžu si za to sám“, nabízí hned několik témat. Třeba zodpovědnost za kolaps vztahů, za prázdné sliby, za pochybnosti. Může ale posloužit i jako podobenství o samotné skupině, o její existenci skutečné či stínové. 

Tomáš Polívka

Zdroj: http://www.lidovky.cz/glen-hansard-a-frames-slavi-ctvrtstoleti-smeskou-pro-kamarady-pbe-/kultura.aspx?c=A150814_101518_ln_kultura_hep#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ln_lidovky&utm_content=main

 

 


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Rock

obal alba

Květy

Střela zastavená v jantaru
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Budoár staré dámy

Dobrou noc, světlo
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Prouza

V tichosti
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Frames a Glen Hansard

The Cost
Dostupné varianty
CD 383 Kč
obal alba

Okrej

Je to důvod
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Jarret

Jarret sobě
Dostupné varianty
CD 249 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×