obal alba

Tři hlasy / Three Voices

Jitka Šuranská Trio Irén Lovász & Michal Elia Kamal

Indies Scope / 2015
Žánry: world music
MAM556
CD 254 Kč
MP3bitrate 256-320 kbps 99 Kč
FLACbezztrátová komprimace, MP3 přibaleny zdarma 149 Kč
WAVnekomprimovaný formát, MP3 přibaleny zdarma 199 Kč

O ALBU

Ojedinělý mezinárodní projekt spojující tři zpěvačky.

Jitka Šuranská, Irén Lovasz a Michal Elia Kamal, tři nezaměnitelné zpěvačky, které spojil originální projekt festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Nové album je záznamem setkání a společného kon-certního vystoupení tří hvězdných souborů z různých krajin. Kosmopolitní skupina Light In Babylon s izrael-skou zpěvačkou íránského původu Michal Elia Kamal, maďarská zpěvačka Irén Lovasz, pražský mezinárodní ansámbl Shum Davar a mandolinista Martin Krajíček se ocitli společně na pódiu vedle iniciátorky celého projektu Jitky Šuranské.

Dramaturg Folkových prázdnin Michal Schmidt a duše náměšťského setkání Tři hlasy houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská naplnili svůj sen: využít magického prostředí festivalu Folkové prázdniny a přetavit legendární noční setkávání hudebníků při společném hraní u ohně v něco výjimečného. Byl to risk a výsledek nejistý. "Na přípravu společného vystoupení jsme měli dva dny a museli jsme překonávat jazykové bariéry. Také bylo zvláštní stavět kapelu z lidí, kteří se vůbec neznají, nic o sobě neví a pochází z různých kultur," přiznává počáteční nejistotu Jitka Šuranská. Nejen rozdílné kulturní vazby, ale i zapeklitě odlišné jazyky, jakými jen maďarština, čeština a hebrejština mohou být, mohly způsobit nevalný výsledek celého setkání. Zpěvač-ka Michal Elia Kamal popisuje, jak řešila jazykové problémy ona: "Pro mě je zpívání písní v maďarštině nebo v češtině něco, co vychází z mého srdce, protože dokonce i když odtam nejsem, stejné pocity a stejné pří-běhy už nosím dávno v sobě."

A tak se nakonec ukázalo, že překážky byly tím správným motorem pro všechny zúčastněné a způsobily, že zněly Tři hlasy jako jeden. Jakoby celé dva dny zkoušení muzikanti a zpěváci ze všech koutů světa v Náměšti nad Oslavou společně tlakovali kotel a na koncertě ho naplno vypustili a šťastní z odezvy pod něj ještě při-kládali. Hvězda nejen maďarského folkóru Irén Lovász souhlasí: "Tento projekt je dobrým příkladem obrovské síly hudby: je to nejefektivnější nástroj mezikulturní a mezilidské komunikace také proto, že osvobozuje zablokované emoce."

A že se vše  navíc podařilo přenést a zachytit i na nahrávku, je ta nejlepší zpráva.

Irén Lovász

Irén Lovász vychází v novém projektu ze studia duchovní a léčivé funkce staré maďarské lidové hudby. Je přesvědčená, že lidé se zbytečně bojí ticha a zbavují se tak možnosti slyšet svůj vlastní vnitřní hlas. Ten pak představuje pátý přírodní živel: zároveň harmonickou spojnici všech živlů uvnitř člověka; důkaz, že zvuk a ticho se přirozeně doplňují a zpěv dokáže léčit.
Dnes patří mezi významné znalce maďarské lidové hudby a je profesorkou na budapešťské universitě. V 80. letech se vedle Muzsikáse  podílela na hnutí tánchaz, spontánnímu návratu k autentické, ideologickým folklorismem nezasažené maďarské lidové hudbě. V uplynulých letech vydala mnoho výrazných a oceněných alb zaměřených na lidovou, sakrální a gregoriánskou hudbu a spolupracovala s celou řadou tradičních, ale i jazzových muzikantů.
Web: http://www.lovasziren.hu/
http://www.youtube.com/watch?v=ypNmxm_MMG8
http://www.youtube.com/watch?v=ZQnMTxeHjcA


Light In Babylon & Michal Elia KamalIzraelská zpěvačka íránského původu Michal Elia se narodila v Tel Avivu v rodině perských Židů, kteří v 70. letech po islámské revoluci upustili Írán a hledání identity pro ní představuje osobní problém: nad otázkou kým se víc cítí být, jestli Íránčankou nebo Izraelkou, dodnes váhá. Před lety, kdy ji začal být Tel Aviv těsný, se vydala na cesty po Indii a Evropě a nakonec se usadila v Istanbulu, kde se potkala se svými nynějšími spoluhráči.

Michal Elia Kamal, turecký hráč na santur Metehan Çifçi a francouzský kytarista Julien Demarque mezi sebou v bájném městě Babylonu našli společnou řeč, přestože jim to Bůh původně odepřel. Do harmonické babylonské společnosti kdysi totiž záměrně zanesl zmatek, nesnášenlivost a jeden jazyk rozdělil na více řečí, takže lidem zabránil v komunikaci. V naštvanosti z pýchy Babyloňanů ale zapomněl na hudbu: společný jazyk pro celý svět.
Web: http://www.lightinbabylon.com/
http://www.youtube.com/watch?v=KH0YubLMI7Q


Jitka Šuranská

„Jsem houslistka a zpěvačka. Nebo snad zpěvačka a houslistka? Kdo by řešil pořadí… Mé kořeny jsou sil-né, moravské. Tak silné, že je nechci opouštět. Zároveň hledám novou cestu k vyjádření, zpívám starobylé texty a nápěvy a fidluju k nim na housličky,“ říká o sobě Jitka Šuranská. Houslistka zlínské Filharmonie Bo-huslava Martinů a dlouholetá členka Cimbálové muziky Stanislava Gabriela se od dětství pohybuje napříč žánry. Vyrůstala v Kudlovicích u Uherského Hradiště obklopena slováckým folklorem, vystudovala konzer-vatoř a poté Institut pro umělecká studia v Ostravě. Krátce byla členkou valašské skupiny Docuku, spolu-pracuje s písničkářkami Lucií Redlovou a Beatou Bocek a je držitelkou žánrové ceny Anděl za album Písňo-braní, které v roce 2005 natočila v duu s Jiřím Plockem. Tento úspěch zopakovala se svým, tentokrát sólo-vým, albem Nězachoď slunečko. Album vyšlo v roce 2013 a získalo cenu Anděl v oblasti world music.
Web: www.jitkasuranska.cz
 


SKLADBY

ukázka název stáhnout cena zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT World music

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Tara Fuki

Auris
Dostupné varianty
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak

Home Brewed Mbira
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
RECENZE

BONUSYO NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno