obal alba

Generácia Y

Katarzia

Slnko Records / 2014
Žánry: folk, alternative, acoustic
SR0060
CD 284 Kč

O ALBU

Taký silný debut to už dlho nebol!

Katarína Kubošiová patří mezi objevy letošního roku slovenského vydavatelství Slnko records, které nabízí výběr toho nejlepšího co slovenská alternativní scéna nabízí. Katarzii stačí jedna kytara a přesto má co nabídnout. Sama svou hudbu prezentuje na svém soundcloudu jako "nu folk rap". Její debutové album Generácia Y nabízí chytré a vtipné texty společně s chytlavými melodiemi. Skladbu Paranoje můžete slyšet ve vysílání Radia 1.
Katarzia začala písať prvé texty ako trojročná.Tajne v tomto hobby pokračovala až do zdanlivej dospelosti, pomocou naivných básničiek opisovala zmierovanie sa so životom. Pesničky začala skladať až v roku 2012, dovtedy nevedela prísť na to, akou formou vyjadriť búrlivé myšlienky. Venuje sa predovšetkým mládežníckej otázke: ako žiť? V priebehu roka a pol vyrobila 15 folk-rapových skladieb a na jeseň 2013 ich vo vlastnej produkcii nahrala na CD s názvom Generácia Y. Nie celkom obyčajným spôsobom, niekedy aj smutno-smiešne, rozpráva o obyčajných problémoch, vzťahoch ženy tretieho tisícročia, poznačené slobodou..

Pesničky
01. Utekám 4:03
02. Spýtala som sa2:22
03. Dunaj 3:04
04. Tancuj tancuj 2:56
05. Knock drop 2:38
06. Z vágneho jasné 3:17
07. Toto čo je 2:58
08. Generácia Y 2:57
09. Paranoje 3:15
10. Mozgové sféry 2:37
11. Mama 4:30
12. Infantilný punk 2:46
13. Ticho na svete 2:25
14. Zbohom láska 2:43
15. Čokoládky 3:02


Katarzia: Generácia Y

Napísali o nej ….
 
“Album je prekvapivo vyzretým autorským dielom mladej pesničkárky. Vtiahne vás do sveta Generácie Y. Ešte je len študentkou a už je hotovou speváčkou, so Sama si robí hudbu aj texty, poväčšinou na pódiu okrem nej nik nie je. Iba ona s Inak povedané, Katarína Kubošiová vystupujúca pod menom Katarzia je na našej scéne zjavom, ktorý sa nedá prepočuť ani prehliadnuť.” Oliver Rehák, SME
 


„ čtyřiadvacetiletá Katarzia (kytky vmodrých vlasech, kombinace ironie a lehce lyrické serióznosti) by k ní mohla patřit, ale zároveň je úplně výjimečný typ. Přirozeným splynutím s živě zpívanou písní, ale i natrpklým svědectvím o zádrhelích vztahů – tím obojím může připomenout mladou  Zuzanu Navarovou” (Pavel Klusák, Lidové noviny)
 

 

Katarínu Kubošiovú poznajú predovšetkým poslucháči nášho jediného alternatívneho rádia. Práve v relácii Demovnica rádia FM sa predstavila po prvýkrát. Pesničkárka, ktorá seba samú nazýva s ironickým odstupom Katarzia, vydala svoj debutový album Generácia Y.

Katarzii a jej albumu sa dá vyčítať kadečo. Pravdou je, že na gitare nehrá ktovieako, jej rozsah by ste v lepšom prípade označili za „neveľký“ a melódie za „navzájom si podobné“. V textoch to priam preteká ženskou hystériou a hemží sa teatrálnosťou. Áno, toto všetko môže a pravdepodobne aj bude liezť na nervy všetkým, ktorých Katarziiné pesničky nechytili. Tí druhí však práve toto budú vyzdvihovať ako jeden z najlepších hudobných momentov posledného obdobia. Vec sa má možno takto. Kto videl niektoré zo živých vystúpení tejto mladej speváčky vie, že Katarzia si je svojich rezerv viac ako vedomá. Zámerne však s nimi nasilu nebojuje, naopak snaží sa z nich urobiť prednosť. Prostota vie byť cool.

Presne takto pristupovala aj pri tvorbe svojho debutu. Nie je ťažké predstaviť si, ako mohol album vyzerať a znieť, keby sa rozhodla využiť všemocnú moc produkčných a postprodukčných trikov. Album si však až na niekoľko sprievodných gitár, klavíru a hosťovania mamy Evy Pavlíkovej vystačí aj so základným materiálom, ktorým je pesničkový potenciál. Katarzia spieva o tom, ako sa bojí hlbokej vody a Dunaja, ako ju prepadajú paranoje vždy, keď sa muž začne správať inak ako doteraz, o tom, že nie je automat na lásku, ale aj o svojej mame a o tom, ako nevie odolať vôni z pekárne. Nejde pritom o žiadne trpko-bôľne dievčenské klišé rýmovačky, ale o vtipné a s nadhľadom písané texty a interpretácie. „Toto je tak typické pre všetky ženy, hneď si z toho odvodíme, že nastali vo vás zmeny“ spieva v skladbe Paranoje a vysoko vytiahne hlas v štýle opernej subrety, aby bolo jasné, že jej utrpenie je naozaj hodné divadelnej drámy. „Ešte včera si mi sadil v Tatrách palmovú alej! Nevadí, idem hrať solitare ďalej.“ spieva v jednej z najlepších skladieb Knock Drop. Vydarené sú aj Spýtala som sa alebo Dunaj, v ktorých sú zašifrované všeobecné obavy zo sveta a života.

Iste, nie všetky skladby bolo nutné na pätnásť skladbový album dávať. Už spomínaná hudobná monotónnosť spôsobuje, že sa určite budete chcieť čo najrýchlejšie dostať cez siedmu Toto čo je, trinástu Ticho na svet a možno aj štrnástu Zbohom láska. Ostatné si však budete užívať s radosťou a humorom, ktorý nová slovenská pesničkárka prináša. Generácia Y rozhodne stojí za vypočutie!
Soňa Smolková
http://www.ohudbe.sk/recenzie/Katarzia-%E2%80%93-Generacia-Y-(Slnko-Records,-2013)/18-new17937/


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Folk | Alternative | Acoustic

obal alba

Tara Fuki

Auris
Dostupné varianty
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Vladimír Václavek a Iva Bittová

Bílé inferno
Dostupné varianty
CD 269 Kč
MP3 149 Kč
LP 695 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
WAV+mp3 249 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak

Home Brewed Mbira
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Bran

An delienn
Dostupné varianty
CD 299 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno