obal alba

Home Brewed Mbira

Zuzana Novak

Indies Scope / 2008
Žánry: acoustic, ethno, folk, world music
MAM432
CD 239 Kč
MP3bitrate 256-320 kbps 99 Kč

O ALBU

Zpěvačka a hráčka na posvátnou drnkací skříňku mbiru, co vás spojí s duchy vašich předků. V Anglii narozená dívka emigrantů z bývalého Československa, zamilovaná do hudby z daleké Zimbabwe. Možná jediná běloška na světě, co se aktivně zúčastnila celonočního rituálu bira zimbabwského národa Shona, jehož tranzovní rytmus udává mbira.

Zuzana žije v hrabství Yorkshire. Na mbiru si zabrnkala poprvé u přátel a v ten okamžik prý jejímu zvuku propadla. Při studiích geografie na londýnské SOAS poznala respektovaného hráče Chartwella Dutiro, přednášejícího na škole kulturu národa Shona, který se stal jejím rádcem a učitelem.

Do Zimbabwe poprvé odjela v roce 2001. Seznámila se tu se spoustou hudebníků a zpěváků, kteří ji na závěr přizvali k duchovnímu obřadu.

„Hráli jsme pro ukonejšení nepokojného ducha, který posedl čerstvě vdanou mladou ženu a způsobil problémy v jejím manželství. Rituál pokračovala do noci a já brzy přestala mít naprostý pojem o čase. K ránu nastala krátká přestávka a jeden ze starších hudebníků se mě zeptal, jestli jsem opravdu hrála nebo pouze předstírala, že rukama schovanýma v korpusu tykve drnkám na lamely. Znala jsem skladbu Bangisa, s níž se vítá rozbřesk. Jedná se o velmi náročnou a posvátnou píseň a já ji najednou měla před celým shromážděním zahrát. Prsty jsem měla po celonočním hraní do krve rozedřené, ale to jsem v tu chvíli nevnímala. Všichni mě poslouchali a ti nejstarší nakonec vyřkli verdikt: uznáváme tě, odteď jsi jednou z nás. Na konci za mnou přišla jedna ze zpěvaček a zeptala se mě, zda bych si nechtěla vzít jejího syna a zůstat bydlet ve vesnici!“, vzpomíná na svůj hudební křest Zuzana Novak.

Pro svět ji objevil šéfredaktor anglického hudebního magazínu fRoots Ian Anderson, zařazující v lednu 2007 její skladbu Nhemamusas na prestižní čtvrtletní albový sampler fRoots.

Dnes Zuzana Novak koncertuje po celé Evropě, posluchače na ní upozorňuje slavný Charlie Gillett z Radia BBC a zpěvák Peter Gabriel Zuzanu pravidelně zve na svůj světoznámý festival WOMAD.

V České republice, kam se pravidelně vrací za sestrou a dědečkem, koncertovala Zuzana poprvé v roce 2007 na festivale Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. A právě z tohoto vystoupení, které se konalo 24. července 2007, vznikla nahrávka "Home Brewed Mbira".

Písně zimbabwské mbiry o chvále předků a malém muži, co dokázal přemoci velkou krávu, tady ještě dlouho po svém odeznění nutily užaslé publikum přemýšlet, kudy z té magické hudby ven; o tom zda-li má vůbec nějaký východ.

Album vydalo hudební vydavatelství Indies Scope ve spolupráci s městským kulturním střediskem v Náměšti na Oslavou.

Mbira dzavadzimu.

Posvátný nástroj národa Shona ze Zimbabwe.

Ozvučnici tvoří vysušená tykev, uvnitř pak jsou umístěny kovové jazýčky, rozezvučené hráčovými palci. Zvuk mbiry připomínající lidský hlas, šepot z temnot nebo vítr s deštěm má sílu vaši mysl zbavit smutku a starostí.


SKLADBY

ukázka název stáhnout cena zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Acoustic | Ethno | Folk | World music

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Tara Fuki

Auris
Dostupné varianty
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak

Home Brewed Mbira
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
RECENZE
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno