obal alba

Setkání / Stretnutie

Dáda Klementová

Carpe Diem Records / 2012
Žánry: alternative
CD01
CD 285 Kč

O ALBU

Jan Skácel, Milan Rúfus, Dada KlementováSetkání / Stretnutie
Česko-slovenský projekt, imaginární setkání básníků Jana Skácela a Milana Rúfuse. Jejich poezii zhudebnila pro spřízněné duše brněnská skladatelka a klavíristka Dada Klementová. V češtině i slovenštině zpívá Soňa Jány s řadou hostů, doprovází Quakvarteto a hosté. Zvukové režie a mixu se ujal s láskou Jiří Klement.Zásluhou brněnského grafika, fotografa a výtvarník Richarda Procházky dílko dostalo podobu knížky, krásného artefaktu, příjemného na dotek i pro oko. Obsahuje texty všech básní i s anglickými překlady, citlivě a s pokorou přebásněnými Pavlou Váňovou a fotografie Richarda procházky na skácelovské motivy.
Zpívá Soňa Jányová a hosté:Petra Klementová, Ivana Vaňková, Oldřich Smysl a Petr ŠmiřákSbory: studenti 3. roč. muz. herectví JAMU
Quakvarteto:Dorothea Kellerová – housle Dada Klementová – piano, aranžmá, hudební režie Antonín Mühlhansl –  soprán a tenorsaxofon, klarinet, bass clarinet Vít Šujan – kontrabasHosté: Petra Klementová: flétna, koncovka, percussion  Petr Šmiřák: tubaZvuková režie a mix: Jiří Klement Natočeno ve studiu Pivox 2011/2012
Dada Klementová:Setkání / Stretnutie vznikalo dlouho. Na počátku bylo setkání se Soňou Jány. Přišla k nám kdysi do Brna studovat ze slovenského Dolného Kubína muzikál, tak jsme se seznámily. Postupně jsem pro ni začala zhudebňovat různé básně, nejvíc mě přitahovaly ty Skácelovy – svou čistotou, průzračností, obrazy.  Není v nich jediné slovo navíc. Na večerech v divadle Slawjena pod názvem „Andělé, které potkávám“  ( inspirací nám byl Jiří Bulis) se písním dařilo. Přibývalo jich a časem vznikl sen udělat CD s písněmi na Skácelovu poezii. Stalo se ale, že mně Soňa půjčila útlou knížečku „Vážka“, s poezií slovenského básníka Milana Rúfuse, kterého jsem, přiznávám, do té doby neznala. Oslovila mě stejně naléhavě, jako ta Skácelova. Myšlenka, že by se ti dva mohli potkat na CD spolu s námi, mně tak dlouho vrtala hlavou, až jsme ji s velkou podporou mého muže Jirky začali postupně realizovat. Z myšlenky vznikl projekt opravdu mezinárodní, natáčelo se postupně a dlouho, protože Soňa žije ve Finsku a Petra v Berlíně, termíny se hledaly těžko a složitě. Veškerá setkání /stretnutia okolo natáčení nakonec přinesla splnění dávného snu.Všem zúčastněným spřízněným duším za ně upřímně děkuji.
Pavla Váňová:Překládat verše je vzrušující dobrodružství. A já jsem vděčna Dadě Klementové, že mne vyzvala k takové dobrodružné cestě. Ani ve snu by mne nenapadlo překládat Jana Skácela. Jeho nádherná čeština, jeho básnické zkratky, jeho vidění světa … Ano, nechť to všechno rezonuje v hudební inspiraci nebo v subtilním projevu výtvarníka, ale v jiném jazykovém systému? To je jako muchlat motýla v dlani. Jenomže slovesně inspirované hudební dílo si zaslouží pootevřít dveře do světa. A tak jsem přijala výzvu jako formu služby. A navíc jako výlet do svého československého mládí. Milan Rúfus, na tomto cédéčku docela kongeniální partner Skácela, mi zamotal hlavu ne svou slovenštinou, ale slovními hříčkami. Třeba v jeho Lunaparku je důležitým partnerem Měsíc, ale co s lunou v angličtině? Nebo Vážka. Tam si Rúfus neustále pohrává s vážením, s vahou – ale v angličtině „samá voda“. Zato jsem se báječně bavila, v doprovodném textu (zítra už se bude říkat jenom buklet) se dostanu do skvělé společnosti, a přitom nemám žádné starosti s nakladatelem a s publicitou. Pánové Skácel a Rúfus nechť laskavě přijmou omluvu za moji troufalost a Dada Klementová srdečné díky za pozvání.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Alternative

obal alba

Květy

Střela zastavená v jantaru
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Budoár staré dámy

Dobrou noc, světlo
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Prouza

V tichosti
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Vladimír Václavek a Iva Bittová

Bílé inferno
Dostupné varianty
CD 269 Kč
MC 79 Kč
MP3 149 Kč
LP 999 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
WAV+mp3 249 Kč
obal alba

Květy

Jablko jejího peří
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Květy

Myjau
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
LP 549 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×