Lé La - Karel Souček

fotkawill be available in english soon... Czech translation follows

Další várku divoké hudby podle legendy jednonohého lidu Čanki přináší na albu Lé La brněnská formace Čankišou. Kdyby tento národ skutečně existoval, tvořili by jej zřejmě veselí, temperamentní, bezprostřední lidé, kteří milují život, ale zároveň se umějí hluboce dojmout. Alespoň jejich hudba by tomu napovídala.

    Čtvrtá, oproti předchůdcům trochu tvrdší deska, je opět ovlivněna mnoha etnickými vlivy, které si skupina upravuje k obrazu svému. Střídá hypnotické rytmy s rockovým nářezem, jemné melodie s hudebním chaosem, klasické nástroje s exotickými. A tak si spolu báječně notují kytary, trumpety, bicí nebo tahací harmonika s instrumenty typu tarabuka, kayamb, ntamani, žalejka či sopilka. Díky hravým a nápaditým aranžím do sebe přesně zapadají.

     Nahrávku Lé La otevírají údery bubínků, jejichž tempo se za výkřiků muzikantů stupňuje. Z nich se vylíhne rychlá, temperamentní píseň Choros Apo Tin Amo, v níž se mísí kytary s dechovými nástroji. Následná hypnotická Zuha si více hraje s náladou, propracovaností a pestrostí těší pomalejší Caloubadia. Na rytmu bubnů je vystavěná atmosférická píseň Mangé Pou Le Coeur, do Afriky posluchače zavádí následná Harampa Ríja.

    Vůbec, v dnešní hudbě, založené především na nosných melodiích, jsou tyto výrazně rytmické záležitosti velice osvěžující. Díky nim z muziky sedmičlenné formace Čankišou vyzařuje obrovská a nakažlivá energie. Zvláště, když plochy zahušťuje elektrická kytara, která dostala na novince velký prostor.

     Dalším určujícím znakem je vokál Karla Heřmana. Mocný, dominantní, mohutný, který však zároveň umí střídat polohy a nálady. Je stejně bezchybný jako Heřmanovi spoluhráči, kteří si díky instrumentálnímu mistrovství mohou dovolit nápadité vtípky a žertíky. Je znát, že už spolu hrají téměř deset let.

    Charakteristické pro kapelu jsou i texty v čankštině, což je vlastně svahilština, které nerozumí ani ten největší polyglot. Neruší při poslechu sugestivní hudby, ale současně rytmicky i melodicky přesně zapadají do hudby. Navíc nechávají velký prostor posluchačově fantazii.

     V produkci kapely jsou zastoupeny etnické vlivy africké, arabské, turecké, latinské, pakistánské i balkánské, k tomu muzikanti přidávají rock, ska i punkové nasazení. Vše drží při sobě a možná i proto z barevné a bezprostřední muziky Čankišou vyzařuje velká svoboda. A kdo se chce i dívat, jako bonus nabízí album videoklip na skladbu Zuha.

 

Hodnocení: **** - rytmická smršť z celého světa




More news

SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×