Big Blue Ball - Ondřej Bézr - www.idnes.cz

fotkaPeter Gabriel zveřejnil výsledky skvělých hudebních mejdanů


Album Big Blue Ball je krásným příkladem toho, jak smysluplně využít možnosti neomezeného pobytu ve studiu. Kolekce jedenácti "příležitostných" nahrávek se sice bude prodávat hlavně na jméno Petera Gabriela, hlavních podílníků je ale mnohem víc.



Album je sestřihem zajímavých výsledků takzvaných Recording Weeks, tedy "týdnů nahrávání", v letech 1991, 1992 a 1995, kdy Peter Gabriel a druhý producent Karl Wallinger (World Party, Waterboys) sezvali do proslaveného britského studia Real World (náležejícího samozřejmě stejnojmennému vydavatelství, vlastněnému právě Gabrielem) spoustu hudebníků z celého světa, aby se během týdne v průběhu 24 hodin denně pokusili vytvořit něco, co by za jiných okolností vůbec nemělo šanci vzniknout.

Jedenáct vybraných nahrávek, z nichž některé jsou podle bookletu vlastně fragmenty daleko delších jamsessionů, lze rozdělit do dvou kategorií, přičemž je třeba vytknout před závorku, že prakticky všechny z obou skupin spojuje velmi příjemná atmosféra a všeobecně citelný tvůrčí duch, který zjevně ve studiu vládl.

Peter GabrielPrvní kategorie jsou nahrávky, které jsou typické pro hlavního interpreta, bez ohledu na to, jací další hudebníci se na nich podílejí. Tak můžeme mluvit třeba hned o úvodní skladbě Whole Thing, která přináší přímo čítankovou ukázku chytrého gabrielovského popu (což se pak opakuje i v písni Exit Through You).

Natacha AtlasDo stejné kategorie patří i píseň Habibe, takto nahrávka, na níž se Natacha Atlas sešla se zvukově převládajícím smyčcovým The Hossam Ramzy Egyptian Ensemble - a výsledkem je skladba, která by se od minuty mohla stát součástí některého ze zpěvaččiných alb.

Vernon ReidTypický naleštěný elektronický sound starých Deep Forest převálcoval nahrávku Altus Silva, byť se na ní kromě protagonistů souboru Erika Mouqueta a Michela Sancheze podílí mimořádná společnost v čele s irským zpěvákem Iarlou Ó Lionáirdem a americkým kytarovým experimentátorem Vernonem Reidem (Living Colour).

Papa WembaDruhá kategorie, samozřejmě ta exkluzivnější, pokrývá nahrávky, na nichž se představitelé různých hudebních světů nejen sešli, ale také vytvořili zajímavý mix. V tomto smyslu je bezesporu nejvýznamnější nahrávkou Shadow, kde legendární africký zpěvák Papa Wemba neuvěřitelně životně komunikuje s flamenco kytaristou Juanem Caňizaresem. "Je to spojení pocházející přímo z nebe," praví se v bookletu - a to nelze než podepsat.

Sinéad O’Connor Další z fantastických okamžiků alba, zachycením opravdu posvěcené inspirace, je skladba Everything Comes From You, v níž exceluje Sinéad O´Connor spolu s čínským flétnistou Guo Yuem a dalšími hudebníky - skvěle vygradovaná, až litanická skladba posluchače doslova hypnotizuje, což mají na svědomí zejména zmnožené vokály (s dodatečně přitočenými party uzbecké zpěvačky Sevary Nazarkhan).

Billy CobhamVelký mazec přichází i v Burn You up, Burn You Down, další "gabrielovce", postavené na vyloženě tanečním a rytmicky nakažlivém groovu, neseném nikým menším než Billym Cobhamem na bicí a zdvojenou basou Jah Wobble-Wendy Melvoin, přičemž kytarové party si rozdělili další mistři Justin Adams a David Rhodes. O backvokály se pak postarali slovutní gospel-bluesmani The Holmes Brothers. Sestava jak víno!

Vlastně každá z jedenácti nahrávek by si zasloužila samostatné vyzdvižení, všechny jsou jistě nadprůměrné a záleží jen na osobním vkusu každého posluchače, která bude jeho srdci bližší a nad kterou bude "jen" uznale pokyvovat hlavou. Každopádně je Big Blue Ball dobrým precedentem - nelze se zbavit pocitu, že Gabrielovy studiové archivy musejí podobných pokladů obsahovat další desítky a stovky minut. Dočkáme se pokračování?

Hodnocení iDNES.cz: 90 %

Ondřej Bézr

http://kultura.idnes.cz/




Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×