Desátý Den Trní - http://etnosystem.pl (PL)

fotkaPoetyckie world music z Czech


Pochodzą z Brna, a ich muzyka wywodzi się z okolic Moraw, Słowacji, Chorwacji, Bośni, Ukrainy i bohemiarskich typowo czeskich kawiarni. BezoBratři cztery lata temu zachwycili kapitułę nagród Anděl, teraz wracają z płytą multikulturową i materiałem dojrzałym, zróżnicowanym, otwartym na świat.

Przez cztery lata działalności, BezoBratři (czyli "Bzowi Bracia") zdążyli wydać dwie płyty - "Bezobav" i "Bezceler" - i przejść od morawskiego folkloru i muzyki opartej na piszczałkach pasterskich, do rozbudowanego world music, zahaczającego o brzmienia bałkańskie.

3 lutego, nakładem wytwórni Indies Scope ukaże się trzeci album Braci - "Desátý den trní" ("Dziesiąty dzień cierni"). "Nie odeszliśmy od brzmienia akustycznego, ale większy nacisk położyliśmy na głosy wokalne" - mówi Pavel Císařík - "Wyszliśmy od tekstów ludowych, które są nam najbliższe i zaczęliśmy pisać do nich muzykę taką, która najlepiej odda ich charakter i nastroje".

Morawy trzeba przeżyć - nasz WYWIAD z Michałem Łanuszką

W efekcie, brzmienie BezoBratři rozwinęło się i zbliżone jest teraz do znanych zespołów muzyki bałkańskiej. Chociaż podstawą dalej są flety, piszczałki i inne instrumenty dęte, zrobione z drewna czarnego bzu, to na pierwszy plan wysuwa się energetyczna rytmika i morawsko-bałkańskie melodie.

Więcej o zespole oraz możliwość posłuchania nowej płyty BezoBratři na www.indies.eu.

 

http://etnosystem.pl/newsy/muzyczne/7892-poetyckie-world-music-czech
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno