Kdo jsme

will be available in english soon... Czech translation follows

Hudební vydavatelství Indies Scope patří majiteli Milanu Pálešovi, který 14.2.1990 s Milošem Gruberem založil firmu Indies, která provozovala obchod s hudebními nosiči. Po roce fungování vznikla značka Indies Records a vyšlo první album. Motto vydavatelství od té doby zní: Vydáváme jen hudbu, která se nám líbí. Od původních alternativních rockových hudebních stylů se vydavatelství postupem času otevírá dalším žánrům, dominuje folk, přidává se world music a folklór, ale nechybí ani rock, jazz či rap. V roce 2005 vstupují Indies Records jako podílníci do nahrávacího studia Střelice a vzniká tak Studio Indies.
V roce 2007 se vydavatelství Indies Records rozdělilo na tři samostatné subjekty. Milan Páleš pod značkou Indies Scope pokračuje ve vydavatelské činnosti, ale roku 2008 zakládá také produkční a koncertní agenturu pod názvem Indies Production, která poskytuje agenturní servis vydávaným umělcům.
Od počátku své činnosti se Indies a následné Indies Scope soustředí na autorské projekty českých a slovenských hudebníků, které se snaží podporovat i v současnosti. Nadále se věnuje menšinovým hudebním žánrům a dává prostor nekomerčním, ale kvalitním projektům. V katalogu Indies Scope se nalézá více než 270 titulů a v nabídce agentury Indies Production je cca 10 kapel (např. Kafka Band, Tara Fuki, BraAgas, Mirek Kemel, Bombarďák atd.).
Indies Scope se také dlouhodobě věnuje propagaci české hudební scény v zahraničí. Od roku 2004 se pravidelně prezentuje na odborném hudebním veletrhu WOMEX, který je určen zástupcům hudebního průmyslu zaměřeným na world music.

Jak šly roky u Indies:

1990 - 14. února – otevřena první provozovna Indies – půjčovna a prodejna hudebních nosičů

1991 – první vydavatelský počin: Meat-House Chicago I.R.A. – Steak! (kat. č. MAM001)

1995 – dochází k rozdělení na Indies Records (nadále se věnuje jen vydavatelské činnosti) a Indies prodejnu. Poprvé vydáno více než deset titulů během jednoho roku (mj. Psí vojáci, Už jsme doma, Zuby nehty atd.).

1997 – Indies Records vydává jedno z nejzásadnějších alb své existence Bílé inferno od Ivy Bittové & Vladimíra Václavka.

1999 – poprvé u Indies vydávají Zuzana Navarová (Skleněná vrba) a Hradišťan (O Slunovratu - zůstává dosud komerčně nejúspěšnější nahrávkou Indies Scope).

2000 - poprvé vydáno více než dvacet originálních titulů během jednoho roku (mj. Rale – Soumrak/Twilight, Cena Akademie populární hudby Anděl za nejlepší nahrávku v žánru Etnická a alternativní hudba). Na portálu vltava.cz začíná jako první v ČR vůbec prodej legálních mp3 z produkce Indies Records.

2001 – vychází opět přes dvacet nahrávek. Cenu Anděl získali Zuzana Navarová & KOA – Barvy všecky (Folk), Iva Bittová – Čikory (Lidová hudba), Tara Fuki – Piosenki do snu (Alternativní hudba a Příslib roku).

2002 – v rámci Indies Records vznikají tři produkční podsekce (Možnosti, MG, Happy Trails), vychází třicet titulů a mezi nimi například i živá nahrávka The Breadcrumb Trail legendárních The Frames, prvního zahraničního interpreta u Indies Records.

2003 – ve třech kategoriích Cen Anděl zvítězila nahrávka Radůzy - Při mě stůj (Zpěvačka roku, Objev roku, Folk & Country), dále získali cenu Jaromír Honzák – Present Past (Jazz & Blues) a Gulo čar – Baro drom (World music).

2004 – první účast (od té doby pravidelně každý rok) na mezinárodním hudebním veletrhu WOMEX. Do síně slávy vstupuje posmrtně Zuzana Navarová, Cenu Anděl získali Traband - Hyjé! (World music) a Jablkoň - Hovada Boží/Animates Dei (Folk & Country).

2005 - vydáno přes čtyřicet titulů v souhrnu všech tří produkčních sekcí Indies Records, Cenu Anděl získává Plocek & Šuranská – Písňobraní (World music) a Iva Bittová – Elida (Nejlepší obal). Naposledy jsou některé z titulů vydány i na nosičích MC (neboli „kazetách“).

2006 - Indies Možnosti se transformují na Indies Scope a pořádají první ročník festivalu ve městě Kuřim (pod názvem Colourscope). Cenu Anděl získávají čtyři nahrávky z produkce Indies Scope: Gipsy.cz – Romano Hip Hop (Objev roku), Květy - Kocourek a horečka (World music), Žamboši – To se to hraje (Folk & Country) a Tomáš Kočko a Orchestr – Poplór (World music).

2007 – dochází k definitivnímu rozdělení Indies Records a dále figurují vzniklé subjekty zcela samostatně. Tři hudební vydavatelství Indies Scope, Indies MG Records, Indies Happy Trails a dále také Indies distribuce. Cenu Anděl získávají dvě nahrávky z produkce Indies Scope Traband - Přítel člověka (Folk & Country) a Tara Fuki – Auris (World music). Indies Records se dostalo mezi 20 nejlepších labelů (16. místo z 540 labelů) v hodnocení World Music Charts Europe (dále již jen WMCE).

2008 – Indies Scope zakládají koncertní agenturu pod názvem Indies Production a vydávají přes patnáct titulů ročně. Cenu Anděl získávají Terne čhave – More, Love (World music). Nahrávka Gipsy.cz – Reprezent obsadila 3. místo v říjnovém žebříčku WMCE a celkově obsadila ve výročním žebříčku 21. místo z 913 nominovaných desek.

2009 – Indies Scope se opět dostalo mezi 20 nejlepších labelů (a opět 16. místo) v hodnocení WMCE. Cenu Anděl získali alba BraAgas – Tapas (World music), Žamboši – Přituhuje (Folk & Country) a Květy – Myjau (Alternativa). Hudba kapely DVA je ke slyšení v TV spotu Deutsche Telekom a činnost ukončuje kapela -123min. Indies Scope vydávají poprvé v historii Indies i dva tituly na vinylu – Květy a -123min.

2010 – Z více než dvaceti vydavatelských počinů získávají Cenu Anděl tři alba Traband – Domasa (Folk & Country), DVA – Hu (Alternativa), Bezobratři – Bezobav (World music). Albem 3B - Bongo BonBoniéra startuje projekt hudby pro děti, kapela Čankišou hraje na obřím festivalu Sziget a BraAgas vyráží na ostrov Borneo. Indies Scope poprvé na veletrhu MIDEM (pravidelně až do roku 2017).

2011 – Přelomové album Jananas vychází o půlnoci při přechodu z roku 2010 na 2011. Koná se první ročník Bongofestivalu pro děti. Lesní zvěř jede hrát do Mexika. Indies Scope zahajují projekt mapování aktuální scény moravského folklóru a vychází první čtyři díly Antologie moravské lidové hudby.

2012 – Opět vychází dvacet titulů a z toho tři také na vinylu. Koná se druhý ročník akce pro děti s názvem Bongofestival. Květy získávají za album Bílé včely cenu Vinyla.

2013 – Na pódia se vrací kapela Eggnoise a vydává album 4. Kapela Nylon Jail (debut My Heart Soars Like a Hawk) získává cenu Vinyla jako Objev roku.

2014 – Album Vteřiny křehké kapely Hradišťan půl roku po vydání získává Zlatou desku. Novým albem se vrací kapely Zuby nehty a Narajama. Album Nipomo kapely DVA vydává také americký label Northen Spy Records a kapela za něj získává nominaci na ceny Vinyla a Apollo. Na cenu Apollo získávají nominaci také Kieslowski za desku Mezi lopatky. Kapela Traband slaví 20 let a vydává album Vlnobeat. V rámci oslav 25 let od založení Indies vychází na dvojvinylu album Bílé inferno.

2015 - Kapela Květy získává Cenu Anděl za album Miláček slunce. Velká část umělců Indies Scope se podílí na poctě Vladimírovi Mišíkovi - A Tribute To Vladimír Mišík: Bazarem proměn. Kapela Luno vydává své poslední album Close to silence.

2016 - Jarda Svoboda po rozpadu Trabandu vydává své sólové album Solo. Jitka Šuranská vydává se svým triem album Divé Husy a realizuje společně s Marianem Friedlem první představení projektui Beránci a vlci.

2017 - Album Beránci a vlci získává cenu Anděl v kategorii nejlepší album World music. Vydavatelství připravilo retrospektivní 8CD box připravilo vydavatelství Jakubu Nohovi, k tomu vychází dalších třináct titulů a čtyři z toho také na vinylu. Jedním z nich je i debut projektu Zvíře jménem Podzim. BraAgas vyrazili na dlouhou cestu na festivaly v Indii.

2018
- Indies zakončuje projekt Antologie moravské lidové hudby osmým dílem nazvaným Smrti, milá smrti. Legendy progresivního rocku kapela PROGRES 2 mají po 30 letech nové album Tulák po hvězdách.

2019 - Umírá Jitka Šuranská. BraAgas hráli na prestižním německém festivalu v Rudolstadtu. Po třech letech příprav vychází ambiciózní nahrávka Hrubá Hudba. Nahrávka Sabur kapely Korjen se umístila tři měsíce po sobě v žebříčku WMCE TOP20



SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×