obal alba

Kalashnik Love

Speed Caravan

Real World Records / 2009
Žánry: world music, ethno, electronic, dance
CDRW167
CD 379 Kč

O ALBU

Sex, Drugs, and Rock'n’Roll?   Ne.  Sex, Qat and Rock'n’Oud!

Připojit arabskou loutnu oud do kytarového zesilovače představovalo tabu. Porušil je hudební vizionář Mehdi Haddab. Jeho sestava SPEED CARAVAN je úchvatná smršť sestávající z tradičních alžírských vlivů, elektronických beatů a syrové rockové energie.

Aktuální album Kalashnikov Love je futuristický elektronářez s loutnou oud a společně se Speed Caravan ho natáčela celá řada francouzských avantgardních hudebníků, Rachid Taha, členové Asian Dub Foundation, bretaňský zpěvák Eric Marchand a Haddaba se rovněž netají inspirací uměním velikána oudu, již nežijícího tureckého hráče Udi Hrant Kenkuliana. Album Kalashnik Love, inspirované setkáním s ozbrojenými bandity v alžírském vnitrozemí, obsahuje vedle strhujících originálů také převratné coververze skladeb Galvanize (Chemical Brothers) a Killing an Arab (The Cure) v níž roli Araba zpívá Rachid Taha.

Album již dříve vyšlo u malého nezavislého labelu Anticraft, který je sublabelem Newbled. Album a především pak úspěšné koncert kapely na WOMADU a WOMEXU, přitáhli pozornost prestižního labelu Real World Records, album nyní vychází doplněné o dvě nové skladby (Dubai, Hotel Zyannides ****), dva nové remixy (Daddy Lolo Remix (Sidestepper), Aissa Wah Remix (Mo DJ)) a ochuzené o jeden skladbu. Na albu Kalashnikov Love se tedy nachází čtrnáct zvukových stop.

Před natáčením alba skupina strávila několik let koncertováním, a vylaďováním svého zvuku podle reakcí publika. Zbývajícími členy sestavy se postupně stali elektronická programátorka Hermiona Frank (Ekova), zpěvák a hráč na perkuse Mohamed Bouamar, a rapper Rocky Singh (ex-Asian Dub Foundation) a tak vznikl Speed Caravan, arabský techno rock´n´roll, do něhož během tříletého natáčení Kalashnik Love z francouzského undergroundu vstoupil také Rodolphe Burger, jazzový bubeník Franck Vaillant, cikánská akordeonistka Viorel Tajkuna ze Srbska, bretaňský zpěvák Eric Marchand nebo zmíněný Abdulatif Yacoub (vyznávající se ve skladbě Qat Market z náruživého žvýkání listů qatu, populární jemenské drogy).

Vzteklým nářezem elektrifikovaného oudu se prodírají přímé i nepřímé odkazy Haddabova zrání v anarchistického skeptika a manického orgastika nasranosti, hluboce zraněného deziluzí z bushovské éry. Rocková přímočarost mu přijde už dávno neúčinná, proto se vrací k živelnému punku.

Že rock nefunguje a připomíná jednu velkou kopírku, šaška v důchodu? Ten anglo-americký semletý byznysem a vyprázdněný do mrtě určitě. Speed Caravan, překračující všechny možné představy o čase, prostoru, sebereflexní rebelii a hudebních žánrech, proto dokazují, že je potřeba se poohlédnout po jiných krajinách. Odtud k nám míří neúprosná rocková pravda o tomhle světě.


SPEED CARAVAN v Praze - 25. 9. 09 /pá/,  19.30, Palác AkropolisVíce na www.respectmusic.cz

SKLADBY

ukázka název zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT World music | Ethno | Electronic | Dance

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Tara Fuki

Auris
Dostupné varianty
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak

Home Brewed Mbira
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno