obal alba

Cikáni jdou do nebe

Ida Kelarová Romano rat

Lotos / 2012
Žánry: ethno
LT0134
CD 284 Kč

O ALBU

Milostný příběh o osudové lásce krásné Rady a zloděje koní Lujka Zobara. Jedná se o jevištní zpracování populárního filmu Emila Lotjanu z roku 1976 a skladatele Jevegenije Dogy zpracovaného podle povídek Maxima Gorkého. Heslo muzikálu je:“Muzikál, který vás odnese až někam do cikánských nebes!“. V muzikálu nechybí slavné romské písně v hudebním nastudování zpěvačka Idy Kelarové, mezinárodně uznávané odbornice v oblasti romské hudby. Muzikál o věčné lidské touze, o pýše, o hledání, o lásce a touze, která dokáže zničit sama sebe. V současném světě, ve kterém je rozum povznesen nad city se jeví tragický příběh naplněný hrdostí a pýchou jako nesmyslný a nepochopitelný. Přesto všichni podvědomě věří, že jedině takto je to správně, že prostě musí člověk toužící po svobodě podlehnout na prvém místě svému citu a neptat se po zisku, po výhodách. To vše je zakomponováno do uhrančivého prostředí romského etnika v inscenaci plné neuvěřitelných cikánských písní, divoké energie tanců i zvláštním poetickém stylu vyprávění. Dílo je naplněno hlubokou životní moudrostí, neoddělitelnou součástí "věčné cesty" Romů jsou nádherné melodie inspirované původním romským folklórem. V inscenaci, která je dílem výtečného muzikálového odborníka, režiséra a choreografa Radka Balaše, jehož nejbližšími spolupracovníky jsou špičková interpretka romské hudby Ida Kelarová, hudební skladatel Petr Malásek a výtvarníci Jozef Ciller a Jana Zbořilová, se představí řada velmi talentovaných mladých, perspektivních hereček a herců, kteří perfektně ovládají divadlo, které "hraje, zpívá a tančí". Film moldavského režiséra Emila Lotjanu a hudebního skladatele Jevgenije Dogy zpracovali pro potřeby divadla režisér Hudebního divadla v Karlíně Jindřich Janda, který se ujal dramatizace, a dirigent Milivoj Uzelac, jenž provedl revizi hudby pro divadelní účely. Režie se ujal Petr Novotný a tak spatřil muzikál "Cikáni jdou do nebe" v roce 1986 světlo divadelních ramp na jevišti Hudebního divadla v Karlíně. Úspěch byl, obdobně jako při uvedení v kinech, velký a okamžitě po premiéře se vyrojily inscenace další, muzikál se přenesl na Slovensko a dokonce i do tehdejší Jugoslávie. Díky iniciativě Divadla Bez zábradlí se mohlo seznámit s muzikálem v Divadle na Vinohradech i pražské publikum, neboť na této scéně byl muzikál uveden v rámci festivalu "Slovenské divadlo v Praze". Ohlas byl opět zcela mimořádný a proto se vedení Divadla Bez zábradlí rozhodlo přistoupit k dosud nevyzkoušenému kroku a obohatit svůj repertoár o tento titul. Z příběhu lásky zloděje koní Zobara ke krásné Radě vytvořil Radek Balaš (režisér) baladické představení o volnosti a věčném putování, nabité energií a scénickou poezií, na níž mají velký podíl scénograf Jozef Ciller a autorka kostýmů Jana Zbořilová, kteří spolu s Balašem vyprávějí příběh nepopisně, výraznou jevištní metaforickou zkratkou a v nadčasovém přesahu.  

1 Romano drom 2:55

2 Sar e patrija 2:48

3 Brička 2:16

4 Khamoro 6:15

5 Chasiam 3:45

6 Ušti džives 2:50

7 Nane cocha 2:25

8 Andro verdan drugos nane 1:50

9 Mar, džandža 4:057

10 Jáj, merav 3:28

11 Jaj, me mato 2:00

12 Dželem, dželem 5:28

13 Ušti džives – finale 2:55

14 Kada baro svetos 2:10

 

Rádi bychom touto cestou poděkovali všem hercům za těžkou, ale nádhernou práci jak při vzniku divadelní inscenace, tak při vzniku CD. Děkujeme Janě Trčkové za skvělou korepetici a spolupráci při hudebním nastudování těchto písní. Děkujeme Petru Maláskovi za lásku, podporu a trpělivost při natáčení CD a zároveň za skvělou scénickou hudbu k inscenaci. Díky také panu režisérovi Radkovi Balašovi, se kterým jsem kdysi spolupracovala v divadle Husa na provázku a kterého jsem nemohla odmítnout, když mi po letech nabídl spolupráci právě na této inscenaci. V neposlední radě děkujeme našim skvělým romským muzikantům, kolegům a přítelům za skvělou romskou muziku a podklady pro tuto inscenaci.
Velké díky patří také 12leté Vierce Berkyové z Lučence za to, že za námi přijela a naplno svým čistým romským srdíčkem zazpívala onu skvělou, známou píseň Nane cocha. Děkujeme vedení divadla, Karlovi a Hance Heřmánkovým za důvěru a plnou volnost umělecké tvorby při zrodu tohoto projektu. Dali nám možnost předat naše životní zkušenosti, naši kulturu, hudbu, naše cítění nejen na jevišti Divadla bez zábradlí, ale také v zcela nové, originální podobě slavného muzikálu, na nosiči CD.
Diváci a posluchači ať si s sebou ve svých srdcích odnesou nezapomenutelný umělecký zážitek.
Ida Kelarova a Desiderius Dužda


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Ethno

obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak

Home Brewed Mbira
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Bran

An delienn
Dostupné varianty
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno