obal alba

Cikáni jdou do nebe

Ida Kelarová Romano rat

Lotos / 2012
Žánry: ethno
LT0134
CD 284 Kč

O ALBU

Milostný příběh o osudové lásce krásné Rady a zloděje koní Lujka Zobara. Jedná se o jevištní zpracování populárního filmu Emila Lotjanu z roku 1976 a skladatele Jevegenije Dogy zpracovaného podle povídek Maxima Gorkého. Heslo muzikálu je:“Muzikál, který vás odnese až někam do cikánských nebes!“. V muzikálu nechybí slavné romské písně v hudebním nastudování zpěvačka Idy Kelarové, mezinárodně uznávané odbornice v oblasti romské hudby. Muzikál o věčné lidské touze, o pýše, o hledání, o lásce a touze, která dokáže zničit sama sebe. V současném světě, ve kterém je rozum povznesen nad city se jeví tragický příběh naplněný hrdostí a pýchou jako nesmyslný a nepochopitelný. Přesto všichni podvědomě věří, že jedině takto je to správně, že prostě musí člověk toužící po svobodě podlehnout na prvém místě svému citu a neptat se po zisku, po výhodách. To vše je zakomponováno do uhrančivého prostředí romského etnika v inscenaci plné neuvěřitelných cikánských písní, divoké energie tanců i zvláštním poetickém stylu vyprávění. Dílo je naplněno hlubokou životní moudrostí, neoddělitelnou součástí "věčné cesty" Romů jsou nádherné melodie inspirované původním romským folklórem. V inscenaci, která je dílem výtečného muzikálového odborníka, režiséra a choreografa Radka Balaše, jehož nejbližšími spolupracovníky jsou špičková interpretka romské hudby Ida Kelarová, hudební skladatel Petr Malásek a výtvarníci Jozef Ciller a Jana Zbořilová, se představí řada velmi talentovaných mladých, perspektivních hereček a herců, kteří perfektně ovládají divadlo, které "hraje, zpívá a tančí". Film moldavského režiséra Emila Lotjanu a hudebního skladatele Jevgenije Dogy zpracovali pro potřeby divadla režisér Hudebního divadla v Karlíně Jindřich Janda, který se ujal dramatizace, a dirigent Milivoj Uzelac, jenž provedl revizi hudby pro divadelní účely. Režie se ujal Petr Novotný a tak spatřil muzikál "Cikáni jdou do nebe" v roce 1986 světlo divadelních ramp na jevišti Hudebního divadla v Karlíně. Úspěch byl, obdobně jako při uvedení v kinech, velký a okamžitě po premiéře se vyrojily inscenace další, muzikál se přenesl na Slovensko a dokonce i do tehdejší Jugoslávie. Díky iniciativě Divadla Bez zábradlí se mohlo seznámit s muzikálem v Divadle na Vinohradech i pražské publikum, neboť na této scéně byl muzikál uveden v rámci festivalu "Slovenské divadlo v Praze". Ohlas byl opět zcela mimořádný a proto se vedení Divadla Bez zábradlí rozhodlo přistoupit k dosud nevyzkoušenému kroku a obohatit svůj repertoár o tento titul. Z příběhu lásky zloděje koní Zobara ke krásné Radě vytvořil Radek Balaš (režisér) baladické představení o volnosti a věčném putování, nabité energií a scénickou poezií, na níž mají velký podíl scénograf Jozef Ciller a autorka kostýmů Jana Zbořilová, kteří spolu s Balašem vyprávějí příběh nepopisně, výraznou jevištní metaforickou zkratkou a v nadčasovém přesahu.  

1 Romano drom 2:55

2 Sar e patrija 2:48

3 Brička 2:16

4 Khamoro 6:15

5 Chasiam 3:45

6 Ušti džives 2:50

7 Nane cocha 2:25

8 Andro verdan drugos nane 1:50

9 Mar, džandža 4:057

10 Jáj, merav 3:28

11 Jaj, me mato 2:00

12 Dželem, dželem 5:28

13 Ušti džives – finale 2:55

14 Kada baro svetos 2:10

 

Rádi bychom touto cestou poděkovali všem hercům za těžkou, ale nádhernou práci jak při vzniku divadelní inscenace, tak při vzniku CD. Děkujeme Janě Trčkové za skvělou korepetici a spolupráci při hudebním nastudování těchto písní. Děkujeme Petru Maláskovi za lásku, podporu a trpělivost při natáčení CD a zároveň za skvělou scénickou hudbu k inscenaci. Díky také panu režisérovi Radkovi Balašovi, se kterým jsem kdysi spolupracovala v divadle Husa na provázku a kterého jsem nemohla odmítnout, když mi po letech nabídl spolupráci právě na této inscenaci. V neposlední radě děkujeme našim skvělým romským muzikantům, kolegům a přítelům za skvělou romskou muziku a podklady pro tuto inscenaci.
Velké díky patří také 12leté Vierce Berkyové z Lučence za to, že za námi přijela a naplno svým čistým romským srdíčkem zazpívala onu skvělou, známou píseň Nane cocha. Děkujeme vedení divadla, Karlovi a Hance Heřmánkovým za důvěru a plnou volnost umělecké tvorby při zrodu tohoto projektu. Dali nám možnost předat naše životní zkušenosti, naši kulturu, hudbu, naše cítění nejen na jevišti Divadla bez zábradlí, ale také v zcela nové, originální podobě slavného muzikálu, na nosiči CD.
Diváci a posluchači ať si s sebou ve svých srdcích odnesou nezapomenutelný umělecký zážitek.
Ida Kelarova a Desiderius Dužda


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Ethno

obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak

Home Brewed Mbira
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
obal alba

Evolution Dejavu

Evolution
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno