obal alba

6x Dežo Ursiny (2DVD)

Dežo Ursiny

Vlastní náklad / 2013
Žánry:
785176
DVD 349 Kč

O ALBU

2DVD 6x Dežo Ursiny, nabízející jeho takřka kompletní režijní filmografii (schází - vcelku pochopitelně - jen v roce 1986 pro Ústav zdravotnej výchovy vzniklý dvanáctiminutový snímek Vôňa života o "úlohe pohlavného styku a rozmnožovania v živote človeka"). Konkrétně: první z disků nabízí "etnografické" snímky Sanitrárovci (1980) a Gajdoš Antalík (1982), spolu režírované Marianem Urbanem a dlouhometrážní (104 minut) dokument O rakovine a nádeji (1991), na disku druhém jsou uloženy středometrážní dokumenty Dům matky Terezy (1993) a Obrázky z výletu za plot blázince (1994) a Ursinyho opus magnum, dlouhometrážní (94 minut) esej Času je málo a voda stúpa (1997), dokončený Ivo Brachtlem.


Dvojdiskové DVD pod názvom 6x Dežo Ursiny ponúkne prierez dokumentárnou tvorbou Deža Ursinyho z 80. a 90. rokov minulého storočia. Vybraná šestica filmov sa venuje sociálno-etnografickej problematike, ale obsahuje aj filmy so silno humanisticky a existenciálne ladenými témami, ktoré sa v mnohých aspektoch významne prelínajú s režisérovým osudom. Ursiny v nich reflektoval predovšetkým hraničné životné situácie, ktoré neustále konfrontoval s vlastnou životnou skúsenosťou.
 
Ursinyho filmy odrážajú hlboký ľudský rozmer tvorcu a nesú v sebe vzácne etické posolstvo. K etnografickej problematike sa viažu dva dokumenty. Jedným je filmový portrét dvoch bratov – bačov, ktorí patria medzi významných predstaviteľov ľudovej kultúry Sanitrárovci (1980), a dokument o živote ľudového umelca Jozefa Antalíka a jeho manželky Gajdoš Antalík (1982), na ktorých spolupracoval s dokumentaristom a dnes producentom Marianom Urbanom. Po prepuknutí vážnej choroby u Ursinyho v roku 1989, nakrútil v čase, keď s ňou bojoval, dokumenty O rakovine a nádeji (1991), v ktorom zachytáva pohľady a názory na túto zákernú diagnózu a hovorí aj o tom, že nemusí v každom prípade znamenať koniec a je možné sa z nej vyliečiť. Rovnakú tému reflektoval aj v nasledujúcich filmoch Dům matky Terezy (1993), Obrázky z výletu za plot blázinca (1994)a v poslednom filme Času je málo a voda stúpa (1997), ktorý však nestihol dokončiť. Po jeho smrti film dokončil dokumentarista Ivo Brachtl. Film Času je málo a voda stúpa má hlboký filozofický rozmer a je zamyslením sa nad otázkou ľudskej existencie.
 
 „Na Slovensku sme celkom určite nemali umelca, ktorý by bol taký originálny a zároveň všestranný ako Dežo Ursiny. Hudobník, spevák, skladateľ, filmár – dokumentarista, ale aj textár a publicista. Tvorca, ktorý s istotou nachádzal veci, ktoré by ostatným ani nezišlo na um hľadať,“ píše v krátkej biografii na 2DVD nosiči hudobník a publicista Marian Jaslovský, autor životopisnej knihy o Ursinym. „Ursiny vyštudoval dramaturgiu a scenáristiku a film bol preňho celoživotným zamestnaním. Kým Ursiny – hudobník bol mestský bohém, Ursinyho – filmára priťahoval vidiek, kde žijú jednoduchí, urbánne neskazení ľudia – vo filmoch Sanitrárovci a Gajdoš Antalík zaznamenal ich život pravdivo, bez folkloristickej bižutérie. V 90. rokoch nakrútil autorské sociálne dokumenty so silným etickým posolstvom. Najvýznamnejšou kapitolou Ursinyho filmárskej tvorby sú dokumentárne filmy reflektujúce jeho osobnú skúsenosť s nevyliečiteľnou chorobou.“
 
(Tlačová správa SFÚ)


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Folklor

obal alba

Antologie moravské lidové hudby

CD 4 - Valašsko, Lašsko, Zlínsko
Dostupné varianty
CD 219 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Musica Folklorica

Spal bych, spal bych, žena mi nedá
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Zpívání z Horňácka

Zpívání z Horňácka & bonus CD (2CD)
Dostupné varianty
CD 212 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Musica Folklorica

Ej, ženy, ženy, poradteže mi
Dostupné varianty
CD 212 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Cimbálová muzika Vlasty Grycové

Vlasta Grycová - O lásce
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno